1994

The 66th Academy Awards | 1994
Dorothy Chandler Pavilion
Monday, March 21, 1994
Honoring movies released in 1993
Highlights
Memorable Moments

Winners & Nominees

Actor in a Leading Role

Winner

Tom Hanks

Philadelphia

Nominees

Daniel Day-Lewis

In the Name of the Father

Laurence Fishburne

What's Love Got to Do with It

Anthony Hopkins

The Remains of the Day

Liam Neeson

Schindler's List

Actor in a Supporting Role

Winner

Tommy Lee Jones

The Fugitive

Nominees

Leonardo DiCaprio

What's Eating Gilbert Grape

Ralph Fiennes

Schindler's List

John Malkovich

In the Line of Fire

Pete Postlethwaite

In the Name of the Father

Actress in a Leading Role

Winner

Holly Hunter

The Piano

Nominees

Angela Bassett

What's Love Got to Do with It

Stockard Channing

Six Degrees of Separation

Emma Thompson

The Remains of the Day

Debra Winger

Shadowlands

Actress in a Supporting Role

Winner

Anna Paquin

The Piano

Nominees

Holly Hunter

The Firm

Rosie Perez

Fearless

Winona Ryder

The Age of Innocence

Emma Thompson

In the Name of the Father

Art Direction

Winner

Schindler's List

Art Direction: Allan Starski; Set Decoration: Ewa Braun

Nominees

Addams Family Values

Art Direction: Ken Adam; Set Decoration: Marvin March

The Age of Innocence

Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Robert J. Franco

Orlando

Art Direction: Ben Van Os, Jan Roelfs

The Remains of the Day

Art Direction: Luciana Arrighi; Set Decoration: Ian Whittaker

Cinematography

Winner

Schindler's List

Janusz Kaminski

Nominees

Farewell My Concubine

Gu Changwei

The Fugitive

Michael Chapman

The Piano

Stuart Dryburgh

Searching for Bobby Fischer

Conrad L. Hall

Costume Design

Winner

The Age of Innocence

Gabriella Pescucci

Nominees

Orlando

Sandy Powell

The Piano

Janet Patterson

The Remains of the Day

Jenny Beavan, John Bright

Schindler's List

Anna Biedrzycka-Sheppard

Directing

Winner

Schindler's List

Steven Spielberg

Nominees

In the Name of the Father

Jim Sheridan

The Piano

Jane Campion

The Remains of the Day

James Ivory

Short Cuts

Robert Altman

Documentary (Feature)

Winner

I Am a Promise: The Children of Stanton Elementary School

Susan Raymond, Alan Raymond

Nominees

The Broadcast Tapes of Dr. Peter

David Paperny, Arthur Ginsberg

Children of Fate

Susan Todd, Andrew Young

For Better or for Worse

David Collier, Betsy Thompson

The War Room

D.A. Pennebaker, Chris Hegedus

Documentary (Short Subject)

Winner

Defending Our Lives

Margaret Lazarus, Renner Wunderlich

Nominees

Blood Ties: The Life and Work of Sally Mann

Steven Cantor, Peter Spirer

Chicks in White Satin

Elaine Holliman, Jason Schneider

Film Editing

Winner

Schindler's List

Michael Kahn

Nominees

The Fugitive

Dennis Virkler, David Finfer, Dean Goodhill, Don Brochu, Richard Nord, Dov Hoenig

In the Line of Fire

Anne V. Coates

In the Name of the Father

Gerry Hambling

The Piano

Veronika Jenet

Foreign Language Film

Winner

Belle Epoque

Spain

Nominees

Farewell My Concubine

Hong Kong

Hedd Wyn

United Kingdom

The Scent of Green Papaya

Vietnam

The Wedding Banquet

Taiwan

Makeup

Winner

Mrs. Doubtfire

Greg Cannom, Ve Neill, Yolanda Toussieng

Nominees

Philadelphia

Carl Fullerton, Alan D'Angerio

Schindler's List

Christina Smith, Matthew Mungle, Judy Alexander Cory

Music (Original Score)

Winner

Schindler's List

John Williams

Nominees

The Age of Innocence

Elmer Bernstein

The Firm

Dave Grusin

The Fugitive

James Newton Howard

The Remains of the Day

Richard Robbins

Music (Original Song)

Winner

Philadelphia

Streets Of Philadelphia in "Philadelphia" Music and Lyric by Bruce Springsteen

Nominees

Poetic Justice

Again in "Poetic Justice" Music and Lyric by Janet Jackson, James Harris III and Terry Lewis

Beethoven's 2nd

The Day I Fall In Love in "Beethoven's 2nd" Music and Lyric by Carole Bayer Sager, James Ingram and Clif Magness

Philadelphia

Philadelphia in "Philadelphia" Music and Lyric by Neil Young

Sleepless in Seattle

A Wink And A Smile in "Sleepless in Seattle" Music by Marc Shaiman; Lyric by Ramsey McLean

Best Picture

Winner

Schindler's List

Steven Spielberg, Gerald R. Molen and Branko Lustig, Producers

Nominees

The Fugitive

Arnold Kopelson, Producer

In the Name of the Father

Jim Sheridan, Producer

The Piano

Jan Chapman, Producer

The Remains of the Day

Mike Nichols, John Calley and Ismail Merchant, Producers

Short Film (Animated)

Winner

The Wrong Trousers

Nick Park

Nominees

Blindscape

Stephen Palmer

The Mighty River

Frédéric Back, Hubert Tison

Small Talk

Bob Godfrey, Kevin Baldwin

The Village

Mark Baker

Short Film (Live Action)

Winner

Black Rider (Schwarzfahrer)

Pepe Danquart

Nominees

Down on the Waterfront

Stacy Title, Jonathan Penner

The Dutch Master

Susan Seidelman, Jonathan Brett

Partners

Peter Weller, Jana Sue Memel

The Screw (La Vis)

Didier Flamand

Sound

Winner

Jurassic Park

Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins

Nominees

Cliffhanger

Michael Minkler, Bob Beemer, Tim Cooney

The Fugitive

The Fugitive

Geronimo: An American Legend

Chris Carpenter, D. M. Hemphill, Bill W. Benton, Lee Orloff

Schindler's List

Andy Nelson, Steve Pederson, Scott Millan, Ron Judkins

Sound Effects Editing

Winner

Jurassic Park

Gary Rydstrom, Richard Hymns

Nominees

Cliffhanger

Wylie Stateman, Gregg Baxter

The Fugitive

John Leveque, Bruce Stambler

Visual Effects

Winner

Jurassic Park

Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri

Nominees

Cliffhanger

Neil Krepela, John Richardson, John Bruno, Pamela Easley

The Nightmare before Christmas

Pete Kozachik, Eric Leighton, Ariel Velasco Shaw, Gordon Baker

Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)

Winner

Schindler's List

Steven Zaillian

Nominees

The Age of Innocence

Jay Cocks, Martin Scorsese

In the Name of the Father

Terry George, Jim Sheridan

The Remains of the Day

Ruth Prawer Jhabvala

Shadowlands

William Nicholson

Writing (Screenplay Written Directly for the Screen)

Winner

The Piano

Jane Campion

Nominees

Dave

Gary Ross

In the Line of Fire

Jeff Maguire

Philadelphia

Ron Nyswaner

Sleepless in Seattle

Screenplay by Nora Ephron, David S. Ward, Jeff Arch; Story by Jeff Arch

Jean Hersholt Humanitarian Award

Winner

Paul Newman
ALL0-9 ABCDE FGHIJK L MNOPQ RST U VWX Y Z
G
Geronimo: An American Legend
1 Nomination
Sound - Chris Carpenter, D. M. Hemphill, Bill W. Benton, Lee Orloff