1990

The 62nd Academy Awards | 1990
Dorothy Chandler Pavilion
Monday, March 26, 1990
Honoring movies released in 1989
Highlights
Memorable Moments

Nominees

Actor in a Leading Role

Winner

Daniel Day Lewis

My Left Foot

Nominees

Kenneth Branagh

Henry V

Tom Cruise

Born on the Fourth of July

Morgan Freeman

Driving Miss Daisy

Robin Williams

Dead Poets Society

Actor in a Supporting Role

Winner

Denzel Washington

Glory

Nominees

Danny Aiello

Do the Right Thing

Dan Aykroyd

Driving Miss Daisy

Marlon Brando

A Dry White Season

Martin Landau

Crimes and Misdemeanors

Actress in a Leading Role

Winner

Jessica Tandy

Driving Miss Daisy

Nominees

Isabelle Adjani

Camille Claudel

Pauline Collins

Shirley Valentine

Jessica Lange

Music Box

Michelle Pfeiffer

The Fabulous Baker Boys

Actress in a Supporting Role

Winner

Brenda Fricker

My Left Foot

Nominees

Anjelica Huston

Enemies, A Love Story

Lena Olin

Enemies, A Love Story

Julia Roberts

Steel Magnolias

Dianne Wiest

Parenthood

Art Direction

Winner

Batman

Art Direction: Anton Furst; Set Decoration: Peter Young

Nominees

The Abyss

Art Direction: Leslie Dilley; Set Decoration: Anne Kuljian

The Adventures of Baron Munchausen

Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo

Driving Miss Daisy

Art Direction: Bruno Rubeo; Set Decoration: Crispian Sallis

Glory

Art Direction: Norman Garwood; Set Decoration: Garrett Lewis

Cinematography

Winner

Glory

Freddie Francis

Nominees

The Abyss

Mikael Salomon

Blaze

Haskell Wexler

Born on the Fourth of July

Robert Richardson

The Fabulous Baker Boys

Michael Ballhaus

Costume Design

Winner

Henry V

Phyllis Dalton

Nominees

The Adventures of Baron Munchausen

Gabriella Pescucci

Driving Miss Daisy

Elizabeth McBride

Harlem Nights

Joe I. Tompkins

Valmont

Theodor Pistek

Directing

Winner

Born on the Fourth of July

Oliver Stone

Nominees

Crimes and Misdemeanors

Woody Allen

Dead Poets Society

Peter Weir

Henry V

Kenneth Branagh

My Left Foot

Jim Sheridan

Documentary (Feature)

Winner

Common Threads: Stories from the Quilt

Robert Epstein and Bill Couturié, Producers

Nominees

Adam Clayton Powell

Richard Kilberg and Yvonne Smith, Producers

Crack USA: County under Siege

Vince DiPersio and William Guttentag, Producers

For All Mankind

Al Reinert and Betsy Broyles Breier, Producers

Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren

Judith Leonard and Bill Jersey, Producers

Documentary (Short Subject)

Winner

The Johnstown Flood

Charles Guggenheim, Producer

Nominees

Fine Food, Fine Pastries, Open 6 to 9

David Petersen, Producer

Yad Vashem: Preserving the Past to Ensure the Future

Ray Errol Fox, Producer

Film Editing

Winner

Born on the Fourth of July

David Brenner, Joe Hutshing

Nominees

The Bear

The Bear

Driving Miss Daisy

Mark Warner

The Fabulous Baker Boys

William Steinkamp

Glory

Steven Rosenblum

Foreign Language Film

Winner

Cinema Paradiso

Italy

Nominees

Camille Claudel

France

Jesus of Montreal

Canada

Waltzing Regitze

Denmark

What Happened to Santiago

Puerto Rico

Makeup

Winner

Driving Miss Daisy

Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney

Nominees

The Adventures of Baron Munchausen

Maggie Weston, Fabrizio Sforza

Dad

Dick Smith, Ken Diaz, Greg Nelson

Music (Original Score)

Winner

The Little Mermaid

Alan Menken

Nominees

Born on the Fourth of July

John Williams

The Fabulous Baker Boys

David Grusin

Field of Dreams

James Horner

Indiana Jones and the Last Crusade

John Williams

Music (Original Song)

Winner

The Little Mermaid

Under The Sea in "The Little Mermaid" Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman

Nominees

Chances Are

After All in "Chances Are" Music by Tom Snow; Lyric by Dean Pitchford

Shirley Valentine

The Girl Who Used To Be Me in "Shirley Valentine" Music by Marvin Hamlisch; Lyric by Alan Bergman and Marilyn Bergman

Parenthood

I Love To See You Smile in "Parenthood" Music and Lyric by Randy Newman

The Little Mermaid

Kiss The Girl in "The Little Mermaid" Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman

Best Picture

Winner

Driving Miss Daisy

Richard D. Zanuck and Lili Fini Zanuck, Producers

Nominees

Born on the Fourth of July

A. Kitman Ho and Oliver Stone, Producers

Dead Poets Society

Steven Haft, Paul Junger Witt and Tony Thomas, Producers

Field of Dreams

Lawrence Gordon and Charles Gordon, Producers

My Left Foot

Noel Pearson, Producer

Short Film (Animated)

Winner

Balance

Christoph Lauenstein, Wolfgang Lauenstein

Nominees

The Cow

Alexander Petrov

The Hill Farm

Mark Baker

Short Film (Live Action)

Winner

Work Experience

James Hendrie

Nominees

Amazon Diary

Robert Nixon

The Childeater

Jonathan Tammuz

Sound

Winner

Glory

Donald O. Mitchell, Gregg C. Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II

Nominees

The Abyss

Don Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Lee Orloff

Black Rain

Donald O. Mitchell, Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Keith A. Wester

Born on the Fourth of July

Michael Minkler, Gregory H. Watkins, Wylie Stateman, Tod A. Maitland

Indiana Jones and the Last Crusade

Ben Burtt, Gary Summers, Shawn Murphy, Tony Dawe

Sound Effects Editing

Winner

Indiana Jones and the Last Crusade

Ben Burtt, Richard Hymns

Nominees

Black Rain

Milton C. Burrow, William L. Manger

Lethal Weapon 2

Robert Henderson, Alan Robert Murray

Visual Effects

Winner

The Abyss

John Bruno, Dennis Muren, Hoyt Yeatman, Dennis Skotak

Nominees

The Adventures of Baron Munchausen

Richard Conway, Kent Houston

Back to the Future Part II

Ken Ralston, Michael Lantieri, John Bell, Steve Gawley

Writing (Screenplay Based on Material from Another Medium)

Winner

Driving Miss Daisy

Alfred Uhry

Nominees

Born on the Fourth of July

Oliver Stone, Ron Kovic

Enemies, A Love Story

Roger L. Simon, Paul Mazursky

Field of Dreams

Phil Alden Robinson

My Left Foot

Jim Sheridan, Shane Connaughton

Writing (Screenplay Written Directly for the Screen)

Winner

Dead Poets Society

Tom Schulman

Nominees

Crimes and Misdemeanors

Woody Allen

Do the Right Thing

Spike Lee

sex, lies, and videotape

Steven Soderbergh

When Harry Met Sally...

Nora Ephron

Jean Hersholt Humanitarian Award

Winner

Howard W. Koch
ALL0-9 ABCDEFGHIJK LMN O PQ R ST U VWX YZ
L
Lethal Weapon 2
1 Nomination
Sound Effects Editing - Robert Henderson, Alan Robert Murray
The Little Mermaid
3 Nominations, 2 Wins
* Music (Original Score) - Alan Menken
* Music (Original Song) - Under The Sea in "The Little Mermaid" Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
Music (Original Song) - Kiss The Girl in "The Little Mermaid" Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman