1959

The 31st Academy Awards | 1959
RKO Pantages Theatre
Monday, April 6, 1959
Honoring movies released in 1958
Highlights
Memorable Moments

Winners & Nominees

Actor

Winner

David Niven

Separate Tables

Nominees

Tony Curtis

The Defiant Ones

Paul Newman

Cat on a Hot Tin Roof

Sidney Poitier

The Defiant Ones

Spencer Tracy

The Old Man and the Sea

Actor in a Supporting Role

Winner

Burl Ives

The Big Country

Nominees

Theodore Bikel

The Defiant Ones

Lee J. Cobb

The Brothers Karamazov

Arthur Kennedy

Some Came Running

Gig Young

Teacher's Pet

Actress

Winner

Susan Hayward

I Want to Live!

Nominees

Deborah Kerr

Separate Tables

Shirley MacLaine

Some Came Running

Rosalind Russell

Auntie Mame

Elizabeth Taylor

Cat on a Hot Tin Roof

Actress in a Supporting Role

Winner

Wendy Hiller

Separate Tables

Nominees

Peggy Cass

Auntie Mame

Martha Hyer

Some Came Running

Maureen Stapleton

Lonelyhearts

Cara Williams

The Defiant Ones

Art Direction

Winner

Gigi

Art Direction: William A. Horning, Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace, Keogh Gleason

Nominees

Auntie Mame

Art Direction: Malcolm Bert; Set Decoration: George James Hopkins

Bell, Book and Candle

Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage

A Certain Smile

Art Direction: Lyle R. Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox

Vertigo

Art Direction: Hal Pereira, Henry Bumstead; Set Decoration: Sam Comer, Frank McKelvy

Cinematography (Black-and-White)

Winner

The Defiant Ones

Sam Leavitt

Nominees

Desire under the Elms

Daniel L. Fapp

I Want to Live!

Lionel Lindon

Separate Tables

Charles Lang, Jr.

The Young Lions

Joe MacDonald

Cinematography (Color)

Winner

Gigi

Joseph Ruttenberg

Nominees

Auntie Mame

Harry Stradling, Sr.

Cat on a Hot Tin Roof

William Daniels

The Old Man and the Sea

James Wong Howe

South Pacific

Leon Shamroy

Costume Design

Winner

Gigi

Cecil Beaton

Nominees

Bell, Book and Candle

Jean Louis

The Buccaneer

Ralph Jester, Edith Head, John Jensen

A Certain Smile

Charles LeMaire, Mary Wills

Some Came Running

Walter Plunkett

Directing

Winner

Gigi

Vincente Minnelli

Nominees

Cat on a Hot Tin Roof

Richard Brooks

The Defiant Ones

Stanley Kramer

I Want to Live!

Robert Wise

The Inn of the Sixth Happiness

Mark Robson

Documentary (Feature)

Winner

White Wilderness

Ben Sharpsteen, Producer

Nominees

Antarctic Crossing

James Carr, Producer

The Hidden World

Robert Snyder, Producer

Psychiatric Nursing

Nathan Zucker, Producer

Documentary (Short Subject)

Winner

Ama Girls

Ben Sharpsteen, Producer

Nominees

Employees Only

Kenneth G. Brown, Producer

Journey into Spring

Ian Ferguson, Producer

The Living Stone

Tom Daly, Producer

Overture

Thorold Dickinson, Producer

Film Editing

Winner

Gigi

Adrienne Fazan

Nominees

Auntie Mame

William Ziegler

Cowboy

William A. Lyon, Al Clark

The Defiant Ones

Frederic Knudtson

I Want to Live!

William Hornbeck

Foreign Language Film

Winner

My Uncle

France

Nominees

Arms and the Man

West Germany

La Venganza

Spain

The Road a Year Long

Yugoslavia

The Usual Unidentified Thieves

Italy

Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

Winner

The Old Man and the Sea

Dimitri Tiomkin

Nominees

The Big Country

Jerome Moross

Separate Tables

David Raksin

White Wilderness

Oliver Wallace

The Young Lions

Hugo Friedhofer

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

Gigi

Andre Previn

Nominees

The Bolshoi Ballet

Yuri Faier, G. Rozhdestvensky

Damn Yankees

Ray Heindorf

Mardi Gras

Lionel Newman

South Pacific

Alfred Newman, Ken Darby

Music (Song)

Winner

Gigi

Gigi in "Gigi" Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner

Nominees

Houseboat

Almost In Your Arms (Love Song From 'Houseboat') in "Houseboat" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans

A Certain Smile

A Certain Smile in "A Certain Smile" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

Some Came Running

To Love And Be Loved in "Some Came Running" Music by James Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn

Marjorie Morningstar

A Very Precious Love in "Marjorie Morningstar" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

Best Motion Picture

Winner

Gigi

Arthur Freed, Producer

Nominees

Auntie Mame

Warner Bros.

Cat on a Hot Tin Roof

Lawrence Weingarten, Producer

The Defiant Ones

Stanley Kramer, Producer

Separate Tables

Harold Hecht, Producer

Short Subject (Cartoon)

Winner

Knighty Knight Bugs

John W. Burton, Producer

Nominees

Paul Bunyan

Walt Disney, Producer

Sidney's Family Tree

William M. Weiss, Producer

Short Subject (Live Action)

Winner

Grand Canyon

Walt Disney, Producer

Nominees

Journey into Spring

Ian Ferguson, Producer

The Kiss

John Patrick Hayes, Producer

Snows of Aorangi

New Zealand Screen Board

T Is for Tumbleweed

James A. Lebenthal, Producer

Sound

Winner

South Pacific

Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director

Nominees

I Want to Live!

Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director

A Time to Love and a Time to Die

Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director

Vertigo

Paramount Studio Sound Department, George Dutton, Sound Director

The Young Lions

20th Century-Fox Studio Sound Department, Carl Faulkner, Sound Director

Special Effects

Winner

tom thumb

Visual Effects by Tom Howard

Nominees

Torpedo Run

Visual Effects by A. Arnold Gillespie; Audible Effects by Harold Humbrock

Writing (Screenplay--based on material from another medium)

Winner

Gigi

Alan Jay Lerner

Nominees

Cat on a Hot Tin Roof

Richard Brooks, James Poe

The Horse's Mouth

Alec Guinness

I Want to Live!

Nelson Gidding, Don Mankiewicz

Separate Tables

Terence Rattigan, John Gay

Writing (Story and Screenplay--written directly for the screen)

Winner

The Defiant Ones

Nedrick Young, Harold Jacob Smith

Nominees

The Goddess

Paddy Chayefsky

Houseboat

Melville Shavelson, Jack Rose

The Sheepman

Story by James Edward Grant; Screenplay by William Bowers, James Edward Grant

Teacher's Pet

Fay Kanin, Michael Kanin

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Jack L. Warner
W
White Wilderness
2 Nominations, 1 Win
* Documentary (Feature) - Ben Sharpsteen, Producer
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Oliver Wallace