1954

The 26th Academy Awards | 1954
RKO Pantages Theatre
Thursday, March 25, 1954
Honoring movies released in 1953
Highlights
Memorable Moments

Winners & Nominees

Actor

Winner

William Holden

Stalag 17

Nominees

Marlon Brando

Julius Caesar

Richard Burton

The Robe

Montgomery Clift

From Here to Eternity

Burt Lancaster

From Here to Eternity

Actor in a Supporting Role

Winner

Frank Sinatra

From Here to Eternity

Nominees

Eddie Albert

Roman Holiday

Brandon De Wilde

Shane

Jack Palance

Shane

Robert Strauss

Stalag 17

Actress

Winner

Audrey Hepburn

Roman Holiday

Nominees

Leslie Caron

Lili

Ava Gardner

Mogambo

Deborah Kerr

From Here to Eternity

Maggie McNamara

The Moon Is Blue

Actress in a Supporting Role

Winner

Donna Reed

From Here to Eternity

Nominees

Grace Kelly

Mogambo

Geraldine Page

Hondo

Marjorie Rambeau

Torch Song

Thelma Ritter

Pickup on South Street

Art Direction (Black-and-White)

Winner

Julius Caesar

Art Direction: Cedric Gibbons, Edward Carfagno; Set Decoration: Edwin B. Willis, Hugh Hunt

Nominees

Martin Luther

Art Direction: Fritz Maurischat, Paul Markwitz

The President's Lady

Art Direction: Lyle Wheeler, Leland Fuller; Set Decoration: Paul S. Fox

Roman Holiday

Art Direction: Hal Pereira, Walter Tyler

Titanic

Art Direction: Lyle Wheeler, Maurice Ransford; Set Decoration: Stuart Reiss

Art Direction (Color)

Winner

The Robe

Art Direction: Lyle Wheeler, George W. Davis; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox

Nominees

Knights of the Round Table

Art Direction: Alfred Junge, Hans Peters; Set Decoration: John Jarvis

Lili

Art Direction: Cedric Gibbons, Paul Groesse; Set Decoration: Edwin B. Willis, Arthur Krams

The Story of Three Loves

Art Direction: Cedric Gibbons, Preston Ames, Edward Carfagno, Gabriel Scognamillo; Set Decoration: Edwin B. Willis, Keogh Gleason, Arthur Krams, Jack D. Moore

Young Bess

Art Direction: Cedric Gibbons, Urie McCleary; Set Decoration: Edwin B. Willis, Jack D. Moore

Cinematography (Black-and-White)

Winner

From Here to Eternity

Burnett Guffey

Nominees

The Four Poster

Hal Mohr

Julius Caesar

Joseph Ruttenberg

Martin Luther

Joseph C. Brun

Roman Holiday

Frank Planer, Henri Alekan

Cinematography (Color)

Winner

Shane

Loyal Griggs

Nominees

All the Brothers Were Valiant

George Folsey

Beneath the 12-Mile Reef

Edward Cronjager

Lili

Robert Planck

The Robe

Leon Shamroy

Costume Design (Black-and-White)

Winner

Roman Holiday

Edith Head

Nominees

The Actress

Walter Plunkett

Dream Wife

Helen Rose, Herschel McCoy

From Here to Eternity

Jean Louis

The President's Lady

Charles LeMaire, Renie

Costume Design (Color)

Winner

The Robe

Charles LeMaire, Emile Santiago

Nominees

The Band Wagon

Mary Ann Nyberg

Call Me Madam

Irene Sharaff

How to Marry a Millionaire

Charles LeMaire, Travilla

Young Bess

Walter Plunkett

Directing

Winner

From Here to Eternity

Fred Zinnemann

Nominees

Lili

Charles Walters

Roman Holiday

William Wyler

Shane

George Stevens

Stalag 17

Billy Wilder

Documentary (Feature)

Winner

The Living Desert

Walt Disney, Producer

Nominees

The Conquest of Everest

John Taylor, Leon Clore and Grahame Tharp, Producers

A Queen Is Crowned

Castleton Knight, Producer

Documentary (Short Subject)

Winner

The Alaskan Eskimo

Walt Disney, Producer

Nominees

The Living City

John Barnes, Producer

Operation Blue Jay

United States Army Signal Corps

They Planted a Stone

James Carr, Producer

The Word

John Healy and John Adams, Producers

Film Editing

Winner

From Here to Eternity

William Lyon

Nominees

Crazylegs

Irvine (Cotton) Warburton

The Moon Is Blue

Otto Ludwig

Roman Holiday

Robert Swink

The War of the Worlds

Everett Douglas

Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

Winner

Lili

Bronislau Kaper

Nominees

From Here to Eternity

Morris Stoloff, George Duning

Julius Caesar

Miklos Rozsa

This Is Cinerama

Louis Forbes

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

Call Me Madam

Alfred Newman

Nominees

The Band Wagon

Adolph Deutsch

Calamity Jane

Ray Heindorf

The 5,000 Fingers of Dr. T

Frederick Hollander, Morris Stoloff

Kiss Me Kate

Andre Previn, Saul Chaplin

Music (Song)

Winner

Calamity Jane

Secret Love in "Calamity Jane" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

Nominees

The Moon Is Blue

The Moon Is Blue in "The Moon Is Blue" Music by Herschel Burke Gilbert; Lyrics by Sylvia Fine

Small Town Girl

My Flaming Heart in "Small Town Girl" Music by Nicholas Brodszky; Lyrics by Leo Robin

Miss Sadie Thompson

Sadie Thompson's Song (Blue Pacific Blues) in "Miss Sadie Thompson" Music by Lester Lee; Lyrics by Ned Washington

The Caddy

That's Amore in "The Caddy" Music by Harry Warren; Lyrics by Jack Brooks

Best Motion Picture

Winner

From Here to Eternity

Buddy Adler, Producer

Nominees

Julius Caesar

John Houseman, Producer

The Robe

Frank Ross, Producer

Roman Holiday

William Wyler, Producer

Shane

George Stevens, Producer

Short Subject (Cartoon)

Winner

Toot, Whistle, Plunk and Boom

Walt Disney, Producer

Nominees

Christopher Crumpet

Stephen Bosustow, Producer

From A to Z-Z-Z-Z

Edward Selzer, Producer

Rugged Bear

Walt Disney, Producer

The Tell Tale Heart

Stephen Bosustow, Producer

Short Subject (One-reel)

Winner

The Merry Wives of Windsor Overture

Johnny Green, Producer

Nominees

Christ among the Primitives

Vincenzo Lucci-Chiarissi, Producer

Herring Hunt

National Film Board of Canada

Joy of Living

Boris Vermont, Producer

Wee Water Wonders

Jack Eaton, Producer

Short Subject (Two-reel)

Winner

Bear Country

Walt Disney, Producer

Nominees

Ben and Me

Walt Disney, Producer

Return to Glennascaul

Dublin Gate Theatre Productions

Vesuvius Express

Otto Lang, Producer

Winter Paradise

Cedric Francis, Producer

Sound Recording

Winner

From Here to Eternity

Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary, Sound Director

Nominees

Calamity Jane

Warner Bros. Studio Sound Department, William A. Mueller, Sound Director

Knights of the Round Table

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, A. W. Watkins, Sound Director

The Mississippi Gambler

Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director

The War of the Worlds

Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director

Special Effects

Winner

The War of the Worlds

Paramount Studio

Writing (Motion Picture Story)

Winner

Roman Holiday

Dalton Trumbo

Nominees

Above and Beyond

Beirne Lay, Jr.

The Captain's Paradise

Alec Coppel

Little Fugitive

Ray Ashley, Morris Engel, Ruth Orkin

Writing (Screenplay)

Winner

From Here to Eternity

Daniel Taradash

Nominees

The Cruel Sea

Eric Ambler

Lili

Helen Deutsch

Roman Holiday

Ian McLellan Hunter, John Dighton

Shane

A. B. Guthrie, Jr.

Writing (Story and Screenplay)

Winner

Titanic

Charles Brackett, Walter Reisch, Richard Breen

Nominees

The Band Wagon

Betty Comden, Adolph Green

The Desert Rats

Richard Murphy

The Naked Spur

Sam Rolfe, Harold Jack Bloom

Take the High Ground

Millard Kaufman

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

George Stevens
K
Kiss Me Kate
1 Nomination
Music (Scoring of a Musical Picture) - Andre Previn, Saul Chaplin
Knights of the Round Table
2 Nominations
Art Direction (Color) - Art Direction: Alfred Junge, Hans Peters; Set Decoration: John Jarvis
Sound Recording - Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, A. W. Watkins, Sound Director