1952

The 24th Academy Awards | 1952
RKO Pantages Theatre
Thursday, March 20, 1952
Honoring movies released in 1951
Highlights
  • Costume Design
    A Place in the Sun / An American in Paris
    Edith Head, Orry-Kelly, Walter Plunkett and Irene Sharaff
  • Music Awards
    An American in Paris / A Place in the Sun / Here Comes the Groom
    Johnny Green, Saul Chaplin, Franz Waxman, Johnny Mercer and Hoagy Carmichael
  • Best Directing
    A Place in the Sun
    George Stevens
Memorable Moments

Winners & Nominees

Actor

Winner

Humphrey Bogart

The African Queen

Nominees

Marlon Brando

A Streetcar Named Desire

Montgomery Clift

A Place in the Sun

Arthur Kennedy

Bright Victory

Fredric March

Death of a Salesman

Actor in a Supporting Role

Winner

Karl Malden

A Streetcar Named Desire

Nominees

Leo Genn

Quo Vadis

Kevin McCarthy

Death of a Salesman

Peter Ustinov

Quo Vadis

Gig Young

Come Fill the Cup

Actress

Winner

Vivien Leigh

A Streetcar Named Desire

Nominees

Katharine Hepburn

The African Queen

Eleanor Parker

Detective Story

Shelley Winters

A Place in the Sun

Jane Wyman

The Blue Veil

Actress in a Supporting Role

Winner

Kim Hunter

A Streetcar Named Desire

Nominees

Joan Blondell

The Blue Veil

Mildred Dunnock

Death of a Salesman

Lee Grant

Detective Story

Thelma Ritter

The Mating Season

Art Direction (Black-and-White)

Winner

A Streetcar Named Desire

Art Direction: Richard Day; Set Decoration: George James Hopkins

Nominees

Fourteen Hours

Art Direction: Lyle Wheeler, Leland Fuller; Set Decoration: Thomas Little, Fred J. Rode

House on Telegraph Hill

Art Direction: Lyle Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox

La Ronde

D'Eaubonne

Too Young to Kiss

Art Direction: Cedric Gibbons, Paul Groesse; Set Decoration: Edwin B. Willis, Jack D. Moore

Art Direction (Color)

Winner

An American in Paris

Art Direction: Cedric Gibbons, Preston Ames; Set Decoration: Edwin B. Willis, Keogh Gleason

Nominees

David and Bathsheba

Art Direction: Lyle Wheeler, George Davis; Set Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox

On the Riviera

Art Direction: Lyle Wheeler, Leland Fuller; Musical Settings: Joseph C. Wright; Set Decoration: Thomas Little, Walter M. Scott

Quo Vadis

Art Direction: William A. Horning, Cedric Gibbons, Edward Carfagno; Set Decoration: Hugh Hunt

Tales of Hoffmann

Hein Heckroth

Cinematography (Black-and-White)

Winner

A Place in the Sun

William C. Mellor

Nominees

Death of a Salesman

Frank Planer

The Frogmen

Norbert Brodine

Strangers on a Train

Robert Burks

A Streetcar Named Desire

Harry Stradling

Cinematography (Color)

Winner

An American in Paris

Alfred Gilks; Ballet Photography by John Alton

Nominees

David and Bathsheba

Leon Shamroy

Quo Vadis

Robert Surtees, William V. Skall

Show Boat

Charles Rosher

When Worlds Collide

John F. Seitz, W. Howard Greene

Costume Design (Black-and-White)

Winner

A Place in the Sun

Edith Head

Nominees

Kind Lady

Walter Plunkett, Gile Steele

The Model and the Marriage Broker

Charles LeMaire, Renie

The Mudlark

Edward Stevenson, Margaret Furse

A Streetcar Named Desire

Lucinda Ballard

Costume Design (Color)

Winner

An American in Paris

Orry-Kelly, Walter Plunkett, Irene Sharaff

Nominees

David and Bathsheba

Charles LeMaire, Edward Stevenson

The Great Caruso

Helen Rose, Gile Steele

Quo Vadis

Herschel McCoy

Tales of Hoffmann

Hein Heckroth

Directing

Winner

A Place in the Sun

George Stevens

Nominees

The African Queen

John Huston

An American in Paris

Vincente Minnelli

Detective Story

William Wyler

A Streetcar Named Desire

Elia Kazan

Documentary (Feature)

Winner

Kon-Tiki

Olle Nordemar, Producer

Nominees

I Was a Communist for the F.B.I.

Bryan Foy, Producer

Documentary (Short Subject)

Winner

Benjy

Made by Fred Zinnemann with the cooperation of Paramount Pictures Corporation for the Los Angeles Orthopaedic Hospital

Nominees

One Who Came Back

Owen Crump, Producer. (Film sponsored by the Disabled American Veterans, in cooperation with the United States Department of Defense and the Association of Motion Picture Producers)

The Seeing Eye

Gordon Hollingshead, Producer

Film Editing

Winner

A Place in the Sun

William Hornbeck

Nominees

An American in Paris

Adrienne Fazan

Decision before Dawn

Dorothy Spencer

Quo Vadis

Ralph E. Winters

The Well

Chester Schaeffer

Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

Winner

A Place in the Sun

Franz Waxman

Nominees

David and Bathsheba

Alfred Newman

Death of a Salesman

Alex North

Quo Vadis

Miklos Rozsa

A Streetcar Named Desire

Alex North

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

An American in Paris

Johnny Green, Saul Chaplin

Nominees

Alice in Wonderland

Oliver Wallace

The Great Caruso

Peter Herman Adler, Johnny Green

On the Riviera

Alfred Newman

Show Boat

Adolph Deutsch, Conrad Salinger

Music (Song)

Winner

Here Comes the Groom

In The Cool, Cool, Cool Of The Evening in "Here Comes the Groom" Music by Hoagy Carmichael; Lyrics by Johnny Mercer

Nominees

The Strip

A Kiss To Build A Dream On in "The Strip" Music and Lyrics by Bert Kalmar, Harry Ruby and Oscar Hammerstein II

Golden Girl

Never in "Golden Girl" Music by Lionel Newman; Lyrics by Eliot Daniel

Royal Wedding

Too Late Now in "Royal Wedding" Music by Burton Lane; Lyrics by Alan Jay Lerner

Rich, Young and Pretty

Wonder Why in "Rich, Young and Pretty" Music by Nicholas Brodszky; Lyrics by Sammy Cahn

Best Motion Picture

Winner

An American in Paris

Arthur Freed, Producer

Nominees

Decision before Dawn

Anatole Litvak and Frank McCarthy, Producers

A Place in the Sun

George Stevens, Producer

Quo Vadis

Sam Zimbalist, Producer

A Streetcar Named Desire

Charles K. Feldman, Producer

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Two Mouseketeers

Fred Quimby, Producer

Nominees

Lambert, the Sheepish Lion

Walt Disney, Producer

Rooty Toot Toot

Stephen Bosustow, Producer

Short Subject (One-reel)

Winner

World of Kids

Robert Youngson, Producer

Nominees

Ridin' the Rails

Jack Eaton, Producer

The Story of Time

Robert G. Leffingwell, Producer

Short Subject (Two-reel)

Winner

Nature's Half Acre

Walt Disney, Producer

Nominees

Balzac

Les Films du Compass

Danger under the Sea

Tom Mead, Producer

Sound Recording

Winner

The Great Caruso

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

Nominees

Bright Victory

Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director

I Want You

Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon Sawyer, Sound Director

A Streetcar Named Desire

Warner Bros. Studio Sound Department, Col. Nathan Levinson, Sound Director

Two Tickets to Broadway

RKO Radio Studio Sound Department, John O. Aalberg, Sound Director

Special Effects

Winner

When Worlds Collide

Paramount

Writing (Motion Picture Story)

Winner

Seven Days to Noon

Paul Dehn, James Bernard

Nominees

Bullfighter and the Lady

Budd Boetticher, Ray Nazarro

The Frogmen

Oscar Millard

Here Comes the Groom

Robert Riskin, Liam O'Brien

Teresa

Alfred Hayes, Stewart Stern

Writing (Screenplay)

Winner

A Place in the Sun

Michael Wilson, Harry Brown

Nominees

The African Queen

James Agee, John Huston

Detective Story

Philip Yordan, Robert Wyler

La Ronde

Max Ophuls, Jacques Natanson

A Streetcar Named Desire

Tennessee Williams

Writing (Story and Screenplay)

Winner

An American in Paris

Alan Jay Lerner

Nominees

The Big Carnival

Billy Wilder, Lesser Samuels, Walter Newman

David and Bathsheba

Philip Dunne

Go for Broke!

Robert Pirosh

The Well

Clarence Greene, Russell Rouse

Honorary Foreign Language Film Award

Winner

Rashomon

Special Award

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Arthur Freed
ALL0-9 ABCDE FGHIJ KLMNOPQRSTU V WX Y Z
M
The Mating Season
1 Nomination
Actress in a Supporting Role - Thelma Ritter in "The Mating Season"
The Model and the Marriage Broker
1 Nomination
Costume Design (Black-and-White) - Charles LeMaire, Renie
The Mudlark
1 Nomination
Costume Design (Black-and-White) - Edward Stevenson, Margaret Furse