1949

The 21st Academy Awards | 1949
Academy Award Theater
Thursday, March 24, 1949
Honoring movies released in 1948
Highlights
Memorable Moments

Nominees

Actor

Winner

Laurence Olivier

Hamlet

Nominees

Lew Ayres

Johnny Belinda

Montgomery Clift

The Search

Dan Dailey

When My Baby Smiles at Me

Clifton Webb

Sitting Pretty

Actor in a Supporting Role

Winner

Walter Huston

The Treasure of the Sierra Madre

Nominees

Charles Bickford

Johnny Belinda

José Ferrer

Joan of Arc

Oscar Homolka

I Remember Mama

Cecil Kellaway

The Luck of the Irish

Actress

Winner

Jane Wyman

Johnny Belinda

Nominees

Ingrid Bergman

Joan of Arc

Olivia de Havilland

The Snake Pit

Irene Dunne

I Remember Mama

Barbara Stanwyck

Sorry, Wrong Number

Actress in a Supporting Role

Winner

Claire Trevor

Key Largo

Nominees

Barbara Bel Geddes

I Remember Mama

Ellen Corby

I Remember Mama

Agnes Moorehead

Johnny Belinda

Jean Simmons

Hamlet

Art Direction (Black-and-White)

Winner

Hamlet

Art Direction: Roger K. Furse; Set Decoration: Carmen Dillon

Nominees

Johnny Belinda

Art Direction: Robert Haas; Set Decoration: William Wallace

Art Direction (Color)

Winner

The Red Shoes

Art Direction: Hein Heckroth; Set Decoration: Arthur Lawson

Nominees

Joan of Arc

Art Direction: Richard Day; Set Decoration: Edwin Casey Roberts, Joseph Kish

Cinematography (Black-and-White)

Winner

The Naked City

William Daniels

Nominees

A Foreign Affair

Charles B. Lang, Jr.

I Remember Mama

Nicholas Musuraca

Johnny Belinda

Ted McCord

Portrait of Jennie

Joseph August

Cinematography (Color)

Winner

Joan of Arc

Joseph Valentine, William V. Skall, Winton Hoch

Nominees

Green Grass of Wyoming

Charles G. Clarke

The Loves of Carmen

William Snyder

The Three Musketeers

Robert Planck

Costume Design (Black-and-White)

Winner

Hamlet

Roger K. Furse

Nominees

B. F.'s Daughter

Irene

Costume Design (Color)

Winner

Joan of Arc

Dorothy Jeakins, Karinska

Nominees

The Emperor Waltz

Edith Head, Gile Steele

Directing

Winner

The Treasure of the Sierra Madre

John Huston

Nominees

Hamlet

Laurence Olivier

Johnny Belinda

Jean Negulesco

The Search

Fred Zinnemann

The Snake Pit

Anatole Litvak

Documentary (Feature)

Winner

The Secret Land

Orville O. Dull, Producer

Nominees

The Quiet One

Janice Loeb, Producer

Documentary (Short Subject)

Winner

Toward Independence

United States Army

Nominees

Heart to Heart

Herbert Morgan, Producer

Operation Vittles

United States Army Air Force

Film Editing

Winner

The Naked City

Paul Weatherwax

Nominees

Joan of Arc

Frank Sullivan

Johnny Belinda

David Weisbart

Red River

Christian Nyby

The Red Shoes

Reginald Mills

Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

Winner

The Red Shoes

Brian Easdale

Nominees

Hamlet

William Walton

Joan of Arc

Hugo Friedhofer

Johnny Belinda

Max Steiner

The Snake Pit

Alfred Newman

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

Easter Parade

Johnny Green, Roger Edens

Nominees

The Emperor Waltz

Victor Young

The Pirate

Lennie Hayton

Romance on the High Seas

Ray Heindorf

When My Baby Smiles at Me

Alfred Newman

Music (Song)

Winner

The Paleface

Buttons And Bows in "The Paleface" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans

Nominees

Casbah

For Every Man There's A Woman in "Casbah" Music by Harold Arlen; Lyrics by Leo Robin

Romance on the High Seas

It's Magic in "Romance on the High Seas" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn

That Lady in Ermine

This Is The Moment in "That Lady in Ermine" Music by Frederick Hollander; Lyrics by Leo Robin

Wet Blanket Policy

The Woody Woodpecker Song in "Wet Blanket Policy" Music and Lyrics by Ramey Idriss and George Tibbles

Best Motion Picture

Winner

Hamlet

J. Arthur Rank-Two Cities Films

Nominees

Johnny Belinda

Warner Bros.

The Red Shoes

J. Arthur Rank-Archers

The Snake Pit

20th Century-Fox

The Treasure of the Sierra Madre

Warner Bros.

Short Subject (Cartoon)

Winner

The Little Orphan

Fred Quimby, Producer

Nominees

Mickey and the Seal

Walt Disney, Producer

Mouse Wreckers

Edward Selzer, Producer

Robin Hoodlum

United Productions of America

Tea for Two Hundred

Walt Disney, Producer

Short Subject (One-reel)

Winner

Symphony of a City

Edmund H. Reek, Producer

Nominees

Annie Was a Wonder

Herbert Moulton, Producer

Cinderella Horse

Gordon Hollingshead, Producer

So You Want to Be on the Radio

Gordon Hollingshead, Producer

You Can't Win

Pete Smith, Producer

Short Subject (Two-reel)

Winner

Seal Island

Walt Disney, Producer

Nominees

Calgary Stampede

Gordon Hollingshead, Producer

Going to Blazes

Herbert Morgan, Producer

Samba-Mania

Harry Grey, Producer

Snow Capers

Thomas Mead, Producer

Sound Recording

Winner

The Snake Pit

20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

Nominees

Johnny Belinda

Warner Bros. Studio Sound Department, Col. Nathan O. Levinson, Sound Director

Moonrise

Republic Studio Sound Department, Daniel J. Bloomberg, Sound Director

Special Effects

Winner

Portrait of Jennie

Special Visual Effects by Paul Eagler, J. McMillan Johnson, Russell Shearman, Clarence Slifer; Special Audible Effects by Charles Freeman, James G. Stewart

Nominees

Deep Waters

Special Visual Effects by Ralph Hammeras, Fred Sersen, Edward Snyder; Special Audible Effects by Roger Heman

Writing (Motion Picture Story)

Winner

The Search

Richard Schweizer, David Wechsler

Nominees

Louisiana Story

Frances Flaherty, Robert Flaherty

The Naked City

Malvin Wald

Red River

Borden Chase

The Red Shoes

Emeric Pressburger

Writing (Screenplay)

Winner

The Treasure of the Sierra Madre

John Huston

Nominees

A Foreign Affair

Charles Brackett, Billy Wilder, Richard L. Breen

Johnny Belinda

Irmgard Von Cube, Allen Vincent

The Search

Richard Schweizer, David Wechsler

The Snake Pit

Frank Partos, Millen Brand

Special Foreign Language Film Award

Winner

Monsieur Vincent

Special Award

Special Award

Winner

Joan of Arc

Special Award

The Search

Special Award

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Jerry Wald
S
Samba-Mania
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Harry Grey, Producer
Seal Island
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (Two-reel) - Walt Disney, Producer
The Search
5 Nominations, 2 Wins
Directing - Fred Zinnemann
Actor - Montgomery Clift in "The Search"
Writing (Screenplay) - Richard Schweizer, David Wechsler
* Writing (Motion Picture Story) - Richard Schweizer, David Wechsler
* Special Award - Special Award
The Secret Land
1 Win, 1 Nomination
* Documentary (Feature) - Orville O. Dull, Producer
Sitting Pretty
1 Nomination
Actor - Clifton Webb in "Sitting Pretty"
The Snake Pit
6 Nominations, 1 Win
Best Motion Picture - 20th Century-Fox
Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Alfred Newman
Directing - Anatole Litvak
Writing (Screenplay) - Frank Partos, Millen Brand
Actress - Olivia de Havilland in "The Snake Pit"
* Sound Recording - 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
Snow Capers
1 Nomination
Short Subject (Two-reel) - Thomas Mead, Producer
So You Want to Be on the Radio
1 Nomination
Short Subject (One-reel) - Gordon Hollingshead, Producer
Sorry, Wrong Number
1 Nomination
Actress - Barbara Stanwyck in "Sorry, Wrong Number"
Symphony of a City
1 Win, 1 Nomination
* Short Subject (One-reel) - Edmund H. Reek, Producer