1942

The 14th Academy Awards | 1942
Biltmore Bowl of the Biltmore Hotel
Thursday, February 26, 1942
Honoring movies released in 1941
Highlights
Memorable Moments
  • Gary Cooper, Joan Fontaine, Mary Astor and Donald Crisp
    Best Actor winner for Sergeant York, Best Actress winner for Suspicion, Supporting Actress winner for The Great Lie, and Supporting Actor winner for How Green Was My Valley
  • Bob Hope
    Host of the Academy Awards
  • Cary Grant and Rosalind Russell
    At the Academy Awards ceremony

Winners & Nominees

Actor

Winner

Gary Cooper

Sergeant York

Nominees

Cary Grant

Penny Serenade

Walter Huston

All That Money Can Buy

Robert Montgomery

Here Comes Mr. Jordan

Orson Welles

Citizen Kane

Actor in a Supporting Role

Winner

Donald Crisp

How Green Was My Valley

Nominees

Walter Brennan

Sergeant York

Charles Coburn

The Devil and Miss Jones

James Gleason

Here Comes Mr. Jordan

Sydney Greenstreet

The Maltese Falcon

Actress

Winner

Joan Fontaine

Suspicion

Nominees

Bette Davis

The Little Foxes

Olivia de Havilland

Hold Back the Dawn

Greer Garson

Blossoms in the Dust

Barbara Stanwyck

Ball of Fire

Actress in a Supporting Role

Winner

Mary Astor

The Great Lie

Nominees

Sara Allgood

How Green Was My Valley

Patricia Collinge

The Little Foxes

Teresa Wright

The Little Foxes

Margaret Wycherly

Sergeant York

Art Direction (Black-and-White)

Winner

How Green Was My Valley

Art Direction: Richard Day, Nathan Juran; Interior Decoration: Thomas Little

Nominees

Citizen Kane

Art Direction: Perry Ferguson, Van Nest Polglase; Interior Decoration: Al Fields, Darrell Silvera

The Flame of New Orleans

Art Direction: Martin Obzina, Jack Otterson; Interior Decoration: Russell A. Gausman

Hold Back the Dawn

Art Direction: Hans Dreier, Robert Usher; Interior Decoration: Sam Comer

Ladies in Retirement

Art Direction: Lionel Banks; Interior Decoration: George Montgomery

The Little Foxes

Art Direction: Stephen Goosson; Interior Decoration: Howard Bristol

Sergeant York

Art Direction: John Hughes; Interior Decoration: Fred MacLean

The Son of Monte Cristo

Art Direction: John DuCasse Schulze; Interior Decoration: Edward G. Boyle

Sundown

Art Direction: Alexander Golitzen; Interior Decoration: Richard Irvine

That Hamilton Woman

Art Direction: Vincent Korda; Interior Decoration: Julia Heron

When Ladies Meet

Art Direction: Cedric Gibbons, Randall Duell; Interior Decoration: Edwin B. Willis

Art Direction (Color)

Winner

Blossoms in the Dust

Art Direction: Cedric Gibbons, Urie McCleary; Interior Decoration: Edwin B. Willis

Nominees

Blood and Sand

Art Direction: Richard Day, Joseph C. Wright; Interior Decoration: Thomas Little

Louisiana Purchase

Art Direction: Raoul Pene du Bois; Interior Decoration: Stephen A. Seymour

Cinematography (Black-and-White)

Winner

How Green Was My Valley

Arthur Miller

Nominees

The Chocolate Soldier

Karl Freund

Citizen Kane

Gregg Toland

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Joseph Ruttenberg

Here Comes Mr. Jordan

Joseph Walker

Hold Back the Dawn

Leo Tover

Sergeant York

Sol Polito

Sun Valley Serenade

Edward Cronjager

Sundown

Charles Lang

That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

Cinematography (Color)

Winner

Blood and Sand

Ernest Palmer, Ray Rennahan

Nominees

Aloma of the South Seas

Wilfred M. Cline, Karl Struss, William Snyder

Billy the Kid

William V. Skall, Leonard Smith

Blossoms in the Dust

Karl Freund, W. Howard Greene

Dive Bomber

Bert Glennon

Louisiana Purchase

Harry Hallenberger, Ray Rennahan

Directing

Winner

How Green Was My Valley

John Ford

Nominees

Citizen Kane

Orson Welles

Here Comes Mr. Jordan

Alexander Hall

The Little Foxes

William Wyler

Sergeant York

Howard Hawks

Documentary (Short Subject)

Winner

Churchill's Island

National Film Board of Canada

Nominees

Adventure in the Bronx

Film Associates

Bomber

United States Office for Emergency Management Film Unit

Christmas under Fire

British Ministry of Information

Letter from Home

British Ministry of Information

Life of a Thoroughbred

Truman Talley, Producer

Norway in Revolt

The March of Time

A Place to Live

Philadelphia Housing Association

Russian Soil

Amkino

Soldiers of the Sky

Truman Talley, Producer

War Clouds in the Pacific

National Film Board of Canada

Film Editing

Winner

Sergeant York

William Holmes

Nominees

Citizen Kane

Robert Wise

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Harold F. Kress

How Green Was My Valley

James B. Clark

The Little Foxes

Daniel Mandell

Music (Music Score of a Dramatic Picture)

Winner

All That Money Can Buy

Bernard Herrmann

Nominees

Back Street

Frank Skinner

Ball of Fire

Alfred Newman

Cheers for Miss Bishop

Edward Ward

Citizen Kane

Bernard Herrmann

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Franz Waxman

Hold Back the Dawn

Victor Young

How Green Was My Valley

Alfred Newman

King of the Zombies

Edward Kay

Ladies in Retirement

Morris Stoloff, Ernst Toch

The Little Foxes

Meredith Willson

Lydia

Miklos Rozsa

Mercy Island

Cy Feuer, Walter Scharf

Sergeant York

Max Steiner

So Ends Our Night

Louis Gruenberg

Sundown

Miklos Rozsa

Suspicion

Franz Waxman

Tanks a Million

Edward Ward

That Uncertain Feeling

Werner Heymann

This Woman Is Mine

Richard Hageman

Music (Scoring of a Musical Picture)

Winner

Dumbo

Frank Churchill, Oliver Wallace

Nominees

All-American Co-Ed

Edward Ward

Birth of the Blues

Robert Emmett Dolan

Buck Privates

Charles Previn

The Chocolate Soldier

Herbert Stothart, Bronislau Kaper

Ice-Capades

Cy Feuer

The Strawberry Blonde

Heinz Roemheld

Sun Valley Serenade

Emil Newman

Sunny

Anthony Collins

You'll Never Get Rich

Morris Stoloff

Music (Song)

Winner

Lady Be Good

The Last Time I Saw Paris in "Lady Be Good" Music by Jerome Kern; Lyrics by Oscar Hammerstein II

Nominees

Dumbo

Baby Mine in "Dumbo" Music by Frank Churchill; Lyrics by Ned Washington

Ridin' on a Rainbow

Be Honest With Me in "Ridin' on a Rainbow" Music and Lyrics by Gene Autry and Fred Rose

Blues in the Night

Blues In The Night in "Blues in the Night" Music by Harold Arlen; Lyrics by Johnny Mercer

Buck Privates

Boogie Woogie Bugle Boy Of Company B in "Buck Privates" Music by Hugh Prince; Lyrics by Don Raye

Sun Valley Serenade

Chattanooga Choo Choo in "Sun Valley Serenade" Music by Harry Warren; Lyrics by Mack Gordon

Las Vegas Nights

Dolores in "Las Vegas Nights" Music by Lou Alter; Lyrics by Frank Loesser

All-American Co-Ed

Out Of The Silence in "All-American Co-Ed" Music and Lyrics by Lloyd B. Norlind

You'll Never Get Rich

Since I Kissed My Baby Goodbye in "You'll Never Get Rich" Music and Lyrics by Cole Porter

Outstanding Motion Picture

Winner

How Green Was My Valley

20th Century-Fox

Nominees

Blossoms in the Dust

Metro-Goldwyn-Mayer

Citizen Kane

Mercury

Here Comes Mr. Jordan

Columbia

Hold Back the Dawn

Paramount

The Little Foxes

Samuel Goldwyn Productions

The Maltese Falcon

Warner Bros.

One Foot in Heaven

Warner Bros.

Sergeant York

Warner Bros.

Suspicion

RKO Radio

Short Subject (Cartoon)

Winner

Lend a Paw

Walt Disney, Producer

Nominees

Boogie Woogie Bugle Boy of Company B

Walter Lantz, Producer

Hiawatha's Rabbit Hunt

Leon Schlesinger, Producer

How War Came

Columbia

The Night before Christmas

Metro-Goldwyn-Mayer

Rhapsody in Rivets

Leon Schlesinger, Producer

Rhythm in the Ranks

George Pal, Producer

The Rookie Bear

Metro-Goldwyn-Mayer

Superman

Max Fleischer, Producer

Truant Officer Donald

Walt Disney, Producer

Short Subject (One-reel)

Winner

Of Pups and Puzzles

Metro-Goldwyn-Mayer

Nominees

Army Champions

Pete Smith, Producer

Beauty and the Beach

Paramount

Down on the Farm

Paramount

Forty Boys and a Song

Warner Bros.

Kings of the Turf

Warner Bros.

Sagebrush and Silver

20th Century-Fox

Short Subject (Two-reel)

Winner

Main Street on the March!

Metro-Goldwyn-Mayer

Nominees

Alive in the Deep

Woodard Productions, Inc.

Forbidden Passage

Metro-Goldwyn-Mayer

The Gay Parisian

Warner Bros.

The Tanks Are Coming

United States Army

Sound Recording

Winner

That Hamilton Woman

General Service Sound Department, Jack Whitney, Sound Director

Nominees

Appointment for Love

Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown, Sound Director

Ball of Fire

Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

The Chocolate Soldier

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

Citizen Kane

RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg, Sound Director

The Devil Pays Off

Republic Studio Sound Department, Charles Lootens, Sound Director

How Green Was My Valley

20th Century-Fox Studio Sound Department, E. H. Hansen, Sound Director

The Men in Her Life

Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director

Sergeant York

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

Skylark

Paramount Studio Sound Department, Loren Ryder, Sound Director

Topper Returns

Hal Roach Studio Sound Department, Elmer Raguse, Sound Director

Special Effects

Winner

I Wanted Wings

Photographic Effects by Farciot Edouart, Gordon Jennings; Sound Effects by Louis Mesenkop

Nominees

Aloma of the South Seas

Photographic Effects by Farciot Edouart, Gordon Jennings; Sound Effects by Louis Mesenkop

Flight Command

Photographic Effects by A. Arnold Gillespie; Sound Effects by Douglas Shearer

The Invisible Woman

Photographic Effects by John Fulton; Sound Effects by John Hall

The Sea Wolf

Photographic Effects by Byron Haskin; Sound Effects by Nathan Levinson

That Hamilton Woman

Photographic Effects by Lawrence Butler; Sound Effects by William H. Wilmarth

Topper Returns

Photographic Effects by Roy Seawright; Sound Effects by Elmer Raguse

A Yank in the R.A.F.

Photographic Effects by Fred Sersen; Sound Effects by E. H. Hansen

Writing (Original Screenplay)

Winner

Citizen Kane

Herman J. Mankiewicz, Orson Welles

Nominees

The Devil and Miss Jones

Norman Krasna

Sergeant York

Abem Finkel, Harry Chandlee, Howard Koch, John Huston

Tall, Dark and Handsome

Karl Tunberg, Darrell Ware

Tom, Dick and Harry

Paul Jarrico

Writing (Original Story)

Winner

Here Comes Mr. Jordan

Harry Segall

Nominees

Ball of Fire

Billy Wilder, Thomas Monroe

The Lady Eve

Monckton Hoffe

Meet John Doe

Richard Connell, Robert Presnell

Night Train

Gordon Wellesley

Writing (Screenplay)

Winner

Here Comes Mr. Jordan

Sidney Buchman, Seton I. Miller

Nominees

Hold Back the Dawn

Charles Brackett, Billy Wilder

How Green Was My Valley

Philip Dunne

The Little Foxes

Lillian Hellman

The Maltese Falcon

John Huston

Special Award

Winner

Fantasia

Special Award

Kukan

Special Award

Target for Tonight

Special Award

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Walt Disney
ALL0-9 ABCDE FGHIJ KLMNOPQ RSTU V WX YZ
R
Rhapsody in Rivets
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Leon Schlesinger, Producer
Rhythm in the Ranks
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - George Pal, Producer
Ridin' on a Rainbow
1 Nomination
Music (Song) - Be Honest With Me in "Ridin' on a Rainbow" Music and Lyrics by Gene Autry and Fred Rose
The Rookie Bear
1 Nomination
Short Subject (Cartoon) - Metro-Goldwyn-Mayer
Russian Soil
1 Nomination
Documentary (Short Subject) - Amkino