1939

The 11th Academy Awards | 1939
Biltmore Bowl of the Biltmore Hotel
Thursday, February 23, 1939
Honoring movies released in 1938
Highlights
Memorable Moments

Nominees

Actor

Winner

Spencer Tracy

Boys Town

Nominees

Charles Boyer

Algiers

James Cagney

Angels with Dirty Faces

Robert Donat

The Citadel

Leslie Howard

Pygmalion

Actor in a Supporting Role

Winner

Walter Brennan

Kentucky

Nominees

John Garfield

Four Daughters

Gene Lockhart

Algiers

Robert Morley

Marie Antoinette

Basil Rathbone

If I Were King

Actress

Winner

Bette Davis

Jezebel

Nominees

Fay Bainter

White Banners

Wendy Hiller

Pygmalion

Norma Shearer

Marie Antoinette

Margaret Sullavan

Three Comrades

Actress in a Supporting Role

Winner

Fay Bainter

Jezebel

Nominees

Beulah Bondi

Of Human Hearts

Billie Burke

Merrily We Live

Spring Byington

You Can't Take It with You

Miliza Korjus

The Great Waltz

Art Direction

Winner

The Adventures of Robin Hood

Carl J. Weyl

Nominees

The Adventures of Tom Sawyer

Lyle Wheeler

Alexander's Ragtime Band

Bernard Herzbrun, Boris Leven

Algiers

Alexander Toluboff

Carefree

Van Nest Polglase

The Goldwyn Follies

Richard Day

Holiday

Stephen Goosson, Lionel Banks

If I Were King

Hans Dreier, John Goodman

Mad about Music

Jack Otterson

Marie Antoinette

Cedric Gibbons

Merrily We Live

Charles D. Hall

Cinematography

Winner

The Great Waltz

Joseph Ruttenberg

Nominees

Algiers

James Wong Howe

Army Girl

Ernest Miller, Harry Wild

The Buccaneer

Victor Milner

Jezebel

Ernest Haller

Mad about Music

Joseph Valentine

Merrily We Live

Norbert Brodine

Suez

Peverell Marley

Vivacious Lady

Robert de Grasse

You Can't Take It with You

Joseph Walker

The Young in Heart

Leon Shamroy

Directing

Winner

You Can't Take It with You

Frank Capra

Nominees

Angels with Dirty Faces

Michael Curtiz

Boys Town

Norman Taurog

The Citadel

King Vidor

Four Daughters

Michael Curtiz

Film Editing

Winner

The Adventures of Robin Hood

Ralph Dawson

Nominees

Alexander's Ragtime Band

Barbara McLean

The Great Waltz

Tom Held

Test Pilot

Tom Held

You Can't Take It with You

Gene Havlick

Music (Original Score)

Winner

The Adventures of Robin Hood

Erich Wolfgang Korngold

Nominees

Army Girl

Victor Young

Block-Heads

Marvin Hatley

Blockade

Werner Janssen

Breaking the Ice

Victor Young

The Cowboy and the Lady

Alfred Newman

If I Were King

Richard Hageman

Marie Antoinette

Herbert Stothart

Pacific Liner

Russell Bennett

Suez

Louis Silvers

The Young in Heart

Franz Waxman

Music (Scoring)

Winner

Alexander's Ragtime Band

Alfred Newman

Nominees

Carefree

Victor Baravalle

Girls' School

Morris Stoloff, Gregory Stone

The Goldwyn Follies

Alfred Newman

Jezebel

Max Steiner

Mad about Music

Charles Previn, Frank Skinner

Storm over Bengal

Cy Feuer

Sweethearts

Herbert Stothart

There Goes My Heart

Marvin Hatley

Tropic Holiday

Boris Morros

The Young in Heart

Franz Waxman

Music (Song)

Winner

The Big Broadcast of 1938

Thanks For The Memory in "The Big Broadcast of 1938" Music by Ralph Rainger; Lyrics by Leo Robin

Nominees

Mannequin

Always And Always in "Mannequin" Music by Edward Ward; Lyrics by Chet Forrest and Bob Wright

Carefree

Change Partners in "Carefree" Music and Lyrics by Irving Berlin

The Cowboy and the Lady

The Cowboy And The Lady in "The Cowboy and the Lady" Music by Lionel Newman; Lyrics by Arthur Quenzer

Under Western Stars

Dust in "Under Western Stars" Music and Lyrics by Johnny Marvin

Going Places

Jeepers Creepers in "Going Places" Music by Harry Warren; Lyrics by Johnny Mercer

Merrily We Live

Merrily We Live in "Merrily We Live" Music by Phil Charig; Lyrics by Arthur Quenzer

The Lady Objects

A Mist Over The Moon in "The Lady Objects" Music by Ben Oakland; Lyrics by Oscar Hammerstein II

That Certain Age

My Own in "That Certain Age" Music by Jimmy McHugh; Lyrics by Harold Adamson

Alexander's Ragtime Band

Now It Can Be Told in "Alexander's Ragtime Band" Music and Lyrics by Irving Berlin

Outstanding Production

Winner

You Can't Take It with You

Columbia

Nominees

The Adventures of Robin Hood

Warner Bros.-First National

Alexander's Ragtime Band

20th Century-Fox

Boys Town

Metro-Goldwyn-Mayer

The Citadel

Metro-Goldwyn-Mayer

Four Daughters

Warner Bros.-First National

Grand Illusion

Realization D'Art Cinematographique

Jezebel

Warner Bros.

Pygmalion

Metro-Goldwyn-Mayer

Test Pilot

Metro-Goldwyn-Mayer

Short Subject (Cartoon)

Winner

Ferdinand the Bull

Walt Disney, Producer

Nominees

Brave Little Tailor

Walt Disney, Producer

Good Scouts

Walt Disney, Producer

Hunky and Spunky

Paramount

Mother Goose Goes Hollywood

Walt Disney, Producer

Short Subject (One-reel)

Winner

That Mothers Might Live

Metro-Goldwyn-Mayer

Nominees

The Great Heart

Metro-Goldwyn-Mayer

Timber Toppers

20th Century-Fox

Short Subject (Two-reel)

Winner

Declaration of Independence

Warner Bros.

Nominees

Swingtime in the Movies

Warner Bros.

They're Always Caught

Metro-Goldwyn-Mayer

Sound Recording

Winner

The Cowboy and the Lady

United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director

Nominees

Army Girl

Republic Studio Sound Department, Charles L. Lootens, Sound Director

Four Daughters

Warner Bros. Studio Sound Department, Nathan Levinson, Sound Director

If I Were King

Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director

Merrily We Live

Hal Roach Studio Sound Department, Elmer A. Raguse, Sound Director

Suez

20th Century-Fox Studio Sound Department, Edmund H. Hansen, Sound Director

Sweethearts

Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director

That Certain Age

Universal Studio Sound Department, Bernard B. Brown, Sound Director

Vivacious Lady

RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg, Sound Director

You Can't Take It with You

Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director

Writing (Original Story)

Winner

Boys Town

Dore Schary, Eleanore Griffin

Nominees

Alexander's Ragtime Band

Irving Berlin

Angels with Dirty Faces

Rowland Brown

Blockade

John Howard Lawson

Mad about Music

Marcella Burke, Frederick Kohner

Test Pilot

Frank Wead

Writing (Screenplay)

Winner

Pygmalion

Screenplay and Dialogue by George Bernard Shaw; Adaptation by W. P. Lipscomb, Cecil Lewis, Ian Dalrymple

Nominees

Boys Town

John Meehan, Dore Schary

The Citadel

Ian Dalrymple, Frank Wead, Elizabeth Hill

Four Daughters

Julius J. Epstein, Lenore Coffee

You Can't Take It with You

Robert Riskin

Special Award

Winner

Snow White and the Seven Dwarfs

Special Award

Spawn of the North

Special Award

Sweethearts

Special Award

Irving G. Thalberg Memorial Award

Winner

Hal B. Wallis

Nominees

Samuel Goldwyn

Joe Pasternak

David O. Selznick

Hunt Stromberg

Walter Wanger

Darryl F. Zanuck
ALL0-9 ABCDE FGHIJKLMN OPQ R STUVWX YZ
P
Pacific Liner
1 Nomination
Music (Original Score) - Russell Bennett
Pygmalion
4 Nominations, 1 Win
Actor - Leslie Howard in "Pygmalion"
Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer
Actress - Wendy Hiller in "Pygmalion"
* Writing (Screenplay) - Screenplay and Dialogue by George Bernard Shaw; Adaptation by W. P. Lipscomb, Cecil Lewis, Ian Dalrymple